New Delhi, Delhi
GST No. 07BCAPK1031J1Z2
Call 08047767414 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wood Grain |
| Packaging Type | Sheet |
| Material | Mica wood paper |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | building cladding |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | Brown |
| Brand | royal laminate |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Grade | Exterior Grade |
| Thickness | 6mm-12mm |
| Surface Finish | Wooden |
| Color | Natural |
| Service Location | Dwarka sec-10 |
| Type | for exterior cladding |
| Unit Size | 8X4 |
| Density | 10ear warranty |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | SF424 |
| Material | Paper Base Matrial |
| Usage/Application | building cladding |
| Surface Finish | Matte |
| Design Type | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | Cream White |
| Brand | royal laminate |
| Packaging Type | full packed |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Grade | Exterior Grade |
| Thickness | 6mm to 12mm |
| Usage/Application | building cladding |
| Surface Finish | Matte |
| Material | wooden color |
| Brand | royal laminate |
| Design Type | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | wooden color |
| Packaging Type | full packed |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Grey |
| Material | hpl sheet |
| Usage/Application | exterior cladding |
| Surface Finish | Matte |
| Design Type | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Color | wooden |
| Brand | Royal Laminates |
| Packaging Type | fully packed |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Finish | Wood Grain |
| Appearance | Wooden Teak |
| Grade | A |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Brand | Royal Laminates |
| Color Family | Brown |
| Design Type | Wooden |
| Surface Finish | Matte |
| Packaging Type | Good Packing |
| Application | Exterior Cladding |
| Features | Anti-Bacterial, Water Resistant, UV Resistant, Fire Retardant, Weather Resistant, Scratch Resistant, Termite Proof |
| Core Material | Phenolic Kraft Paper |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Grade | Exterior Grade |
| Thickness | 6mm-12mm |
| Color | Natural |
| Surface Finish | Wooden |
| Service Location | pan India |
| Type | for exterior cladding |
| Features | 10 year warranty |
| Unit Size | 8X4 |
| Density | 10ear warranty |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Square Feet
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wood Grain |
| Service Location | PAN INDIA |
| Usage/Application | Outdoor |
| Dimension | 8X4 |
| Type Of Composite Panel | Fireproof |
| Finish | PE Coated |
| Color | Brown |
| No Of Units | 01 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Material | Wooden |
| Service Location | Faridabad Haryana |
| Usage/Application | Residential |
| Panel Wood Type | Pine Panel |
| Size | 8x4 |
| Thickness | 6mm to 12mm |
| Color | wooden hpl sheet |
| Surface Finish | Matte |
| Features | 10 year warrnay |
| Product Code | 8003 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 sq ft
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wooden Teak |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Wooden |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Surface Finish | Matte |
| Design Type | Wooden |
| Color | White |
| Brand | Royal Laminates |
| Packaging Type | Bubble And Plastic Packing |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Cladding Material | HPL Panel |
| Service Location | all over india |
| Usage Type | Exterior |
| Grade | Exterior Grade |
| Application Area | Resort Facade, Commercial Front, Balcony Wall, Bungalow Front, Building Elevation |
| Finish Type | Matte |
| Service Mode | Onsite Installation |
| Material Procurement | Supplier End |
| Location Type | Residential |
| Panel Thickness | 6 mm |
| Warranty | 5 - 10 Year |
| Payment Mode | UPI, Online, Cash, NEFT RTGS |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Grade | Exterior Grade |
| Service Location/City | delhi |
| Service Required | Designing |
| Area | Hyderabad |
| Usage/Application | front elevation |
| Duration | 10 year warranty |
| Body Material | Royal Hpl sheet |
| Material Procurement | Customer End |
| Location Type | Residential |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wood Grain |
| Size | 8x4 |
| Open Style | Sliding |
| Operating Style | Manual |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Home |
| Surface Finishing | Color coating |
| Material Grade | hpl sheet A GRADE |
| Weight | 27KG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 6mm to 10mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wood Grain |
| Material | wooden high pressure laminates |
| Color | Brown |
| Brand | Royal Laminates |
| Size (Sq ft) | 8x4, 10x4 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Square Feet
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wood Grain |
| Building Type | Residential Buildings |
| Service Location | delhi ncr |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
Product Brochure
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Wooden Teak |
| Thickness | 6 mm |
| Size (Sq ft) | 8x4 |
| Material | Wooden |
| Brand | ROYAL LAMINTES |
| Special Features | UV Resistant, Fire Retardant, Anti-Bacterial, Weather-Resist, Scratch-Resist, Termite Proof, Anti-Graffiti, Moisture-Resist |
| Country of Origin | Made in India |
Our Prestigious Organization offers a gamut range of HPL Sheets, Wooden And HPL Cladding, Wood Decorative Laminates, etc to our valuable clients
Additional Information:
View Complete details