New Delhi, Delhi
GST No. 07BCAPK1031J1Z2
Call 08047767414 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Surface Finish | Wooden |
| Service Location | Haryana |
| Thickness | 6mm-12mm |
| Type | for exterior cladding |
| Color | Natural |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Surface Finish | Matte |
| Thickness | 6mm-12mm |
| Service Location | Najafgarh Delhi |
| Type | for exterior cladding |
| Color | wooden hpl exterior cladding |
| Features | 10 year warranty |
| Unit Size | 8X4 |
| Density | 10ear warranty |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Size (Sq ft) | 8x4 , 10x4 |
| Material | Mica wood paper |
| Color | wooden color hpl |
| Design Type | Wooden |
| Surface Finish | builiding elevation exterior cladding |
| Brand | Royal Laminates |
| Packaging Type | fully packed |
| Water Proof | 100% |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Square Feet
Product Brochure
| Panel Thickness | 6 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Surface Finish | Wooden |
| Application Area | Exterior Wall |
| Core Type | Exterior Grade |
| Panel Width | 1220 mm |
| Panel Length | 2440 mm |
| Brand | Royal Laminates |
| Service Location | pan India |
| Type | for exterior cladding |
| Unit Size | 8x4 |
| Edge Profile | Square Edge |
| Fixing System | Rivet Fix |
| Color | Natural |
| Color Family | Brown |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Panel Thickness | 6 mm |
| Thickness | 6mm-50mm |
| Surface Finish | Wooden |
| Application Area | Exterior Wall, Gate, Balcony |
| Color | Natural |
| Service Location | all india |
| Type | for exterior cladding |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Grade | EXTERIOR GRADE HPL SHEET |
| Size (Sq ft) | 8' x 4' |
| Color | Brown |
| Wood Type | LAMINATE EXTERIOR |
| Usage/Application | Home |
| Is It ISI Marked | ISI Marked |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Square Feet
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Appearance | Matt |
| Size | 8*4 |
| Color | SHUD |
| Finish Type | Rustic |
| Brand | ROYAL EXTERIOR PANEL |
| Thickness (mm) | 6 MM |
| Water Proof | YES |
| Warranty | 10 YEARS |
| Pack Size | 2 |
| Packaging Type | FULL |
| Grade | WOODEN |
| Hardness | FULL |
| Resistance to steam | YES |
| Specific gravity (gm/cubic cm) | CUBIC CM |
| Design | WOODEN |
| Fire Retardant | YES |
| Height | 8 FEET |
| Installation | YES |
| Number Of Sheets Per Pack | 2 |
| Weight | 30 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Square Feet
Product Brochure
| Service Location | Faridabad Haryana |
Additional Information:
View Complete details