New Delhi, Delhi
GST No. 07BCAPK1031J1Z2
Call 08047767414 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Square Feet
Product Brochure
| Usage/Application | Home |
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Natural |
| Thickness | 6mm |
| Surface Finish | External, Matt |
| Location Type | Industrial |
| Unit Size(mm) | 8x4 |
Listed amongst the incredible business names of the industry, we are highly involved in offering a superb quality assortment of Exterior Wall Cladding.
Weight: 25
Water Proof: YES
Number Of Sheets Per Pack: 2
Installation: YES
Height: 8 FEET
Fire Retardant: YES
Design: WOODEN
Warranty: 10 YEARS
Specific gravity (gm/cubic cm): CUBIC CM
Resistance to steam: YES
Thickness (mm): 6 MM
Hardness: FULL
Grade: WOODEN
Finish Type: Rustic
Color: SHUD
Packaging Type: FULL
Pack Size: 2
Size: 8*4
Brand: ROYAL EXTERIOR PANEL
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Service Location | Haryana |
| Thickness | 6mm-50mm |
| Type | for exterior cladding |
| Color | Natural |
| Surface Finish | Wooden |
| Unit Size | 8X4 |
| Density | 10ear warranty |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Square Feet
Product Brochure
| Usage/Application | Home |
| Wood Type | Pine Wood |
| Color | Brown |
| Thickness | 6mm |
| Shape | Square |
| Unit Size(mm) | 8 X 4 Feet |
| Surface Treatment | uv coted |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Square Feet
Product Brochure
| Service Location | Faridabad Haryana |
| Material | wooden hpl cladding |
| Service Type | One Time |
| Build Up Area / Size | 1200 square front |
| Service City | pan India |
| Color | 8003 |
| Type Of Construction | commercial & residental |
| Site Location | Faridabad |
Additional Information:
View Complete details