New Delhi, Delhi
GST No. 07BCAPK1031J1Z2
Call 08047767414 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Plank Thickness | 26MM |
| Thickness | >25 mm |
| Plank Width | 195 mm |
| Application Area | Facade, Exterior Wall, Balcony, Ceiling |
| Surface Finish | External |
| Service Location | pan India |
| Pattern | Wood Look |
| Size | Large (12 inch x 12 inch) |
| Service Mode | pain mode online |
| Panel Size | 9.5 foot Height widht 8.5 inch |
| Material | Wpc louvers exterior cladding |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding |
| Coverage Area | pan India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 sq ft
Product Brochure
| Plank Thickness | 26MM |
| Thickness | >25 mm |
| Plank Width | 195 mm |
| Application Area | Ceiling, Exterior Wall, Balcony, Facade |
| Plank Length | 2400 mm |
| Surface Finish | Wooden |
| Service Location | pain India |
| Color | Teak |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding |
| Coverage Area | pain India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | >25 mm |
| Service Location | pan India |
| Coverage Area | pan India |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding gate hpl |
| Material | Wpc louvers exterior cladding |
| Surface Finish | External |
| Pattern | Wood Look |
| Size | Large (12 inch x 12 inch) |
| Panel Size | 9.5 foot Height widht 8.5 inch |
| Service Mode | Online & Offline |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Plank Thickness | 26MM |
| Thickness | >25 mm |
| Plank Width | 195 mm |
| Application Area | Exterior Wall, Ceiling, Facade, Balcony |
| Surface Finish | Matt |
| Service Location | pan India |
| Pattern | Wood Look |
| Service Mode | FARIDABAD |
| Panel Size | 9.5 foot Height widht 8.5 inch |
| Material | Wpc louvers exterior cladding |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Plank Thickness | 26MM |
| Material | WPC |
| Thickness | >25 mm |
| Plank Width | 195 mm |
| Application Area | Facade, Exterior Wall, Ceiling, Balcony |
| Plank Length | 2400 mm |
| Surface Finish | External |
| Service Location | pan India |
| Pattern | Wood Look |
| Size | Large (12 inch x 12 inch) |
| Color | Teak |
| Service Mode | pain mode online |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Panel Size | 9.5 foot Height widht 8.5 inch |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding |
| Coverage Area | pan India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 26mm |
| Material | WPC |
| Size (feet) | 9.5 foot height |
| Usage/Application | WPC Louver Sunshade These high-performance composite planks hold sturdy against natural elements; th |
| Louver Type | Combination Louver |
| Color | Gray |
| Design | exterior decorative wall panel |
| Shape | Square |
| Core Filling | Cement |
| Packaging Type | fully packed |
| Density | 15 year warranty |
| Fire Rating | yes |
| Sound Insulation | yes |
| Is it Waterproof | yes |
| Thermal Conductivity | yes |
| Door to Door Service | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | >25 mm |
| Service Location | pan India |
| Coverage Area | pan India |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Thickness | 26 mm |
| Length | 9.5 ft |
| Usage/Application | WPC Louver Sunshade These high-performance composite planks hold sturdy against natural elements; th |
| Material | WPC |
| Size (feet) | 9.5 |
| Louver Type | WOODEN BASE |
| Design | exterior decorative wall panel |
| Color | Brown |
| Shape | Square |
| Core Filling | Cement |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
| Material | WPC |
| Size (feet) | 9.5 foot height |
| Thickness | 26mm |
| Design | Decorative wall panel |
| Color | Brown |
| Shape | plank |
| Usage/Application | Residential |
| Core Filling | Cement |
| Density | 15 year warranty |
| Packaging Type | fully packed |
Additional Information:
View Complete details