New Delhi, Delhi
GST No. 07BCAPK1031J1Z2
Call 08047767414 87% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Thickness | >25 mm |
| Service Location | Delhi Ncr |
| Usage/Application | for exterior cladding |
| Material | wooden wpc Louves |
| Surface Finish | External |
| Pattern | Wood Look |
| Size | Large (12 inch x 12 inch) |
| Panel Size | 9.5 footx8.5 inch |
| Service Mode | Online/Offiline |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Plank Thickness | 26 mm |
| Thickness | 20-25 mm |
| Plank Width | 9.5 x8.05inch |
| Application Area | Boundary Wall, Exterior Wall, Facade, Ceiling, Balcony |
| Surface Finish | Matt |
| Service Location | all india |
| Pattern | Wood Look |
| Size | Large (12 inch x 12 inch) |
| Service Mode | Online & Offline |
| Panel Size | 9.5 foot Height widht 8.5 inch |
| Material | Wpc louvers exterior cladding |
| Usage/Application | for front elevation for wall cladding for wall exterior cladding |
| Coverage Area | all india |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Thickness | 26 mm |
| Length | 9.5 ft |
| Usage/Application | all Interior walls and Ceilings in, offices, hotels, homes, Hospitals, education institutes ETC. |
| Application | For Interior Use |
| Material | WPC |
| Size (feet) | 8 x 4 |
| Design | 3D Wall Panel |
| Color | Natural Teak |
| Shape | Rectangular |
| Core Filling | It is made up of Charcoal Material. |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 sq ft
Product Brochure
| Panel Material | Wood |
| Louver Type | Fixed Louver |
| Thickness | 26mm |
| Panel Size | 9.05X8.05 INCH |
| Usage/Application | Home |
| Material | Wooden |
| Color | Brown |
| Size/Dimension | 9.5 Foot height |
| Type | Exterior cladding |
| Features | 15 year Warranty |
| Density | 15 year warranty |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details